середа, 28 грудня 2016 р.

Новорічне вітання

Дорогі мої восьмикласники!
Вітаю вас та ваших батьків, рідних з наступаючим 2017 Новим роком

Дай Боже Вам любові і тепла,
Добра в сім'ї і затишку в оселі,
Щоб щастя світла музика текла
В різдвяні свята, щедрі і веселі!
Хай здійснює бажання рік Новий,
Хай наша Україна процвітає,
З чудовим святом, радості і мрій
Я щиро і сердечно Вас вітаю!

З повагою, Олена Горабтко

Ця новорічна пісня для Вас

Навчальні проекти з теми: Теплові явища



понеділок, 12 грудня 2016 р.

 Обирайте теми для проектів. Вносьте свої прізвища напроти обраної теми. Однакову тему можуть обрати по одному учню з 8-Б і 8-В класів.
Увага, всі ваші записи контролюються.
Навчальні проекти

пʼятниця, 18 листопада 2016 р.

ТЕПЛОВІ ЯВИЩА Плавлення та кристалізація 8 задач

Тема ТЕПЛОВІ ЯВИЩА
Плавлення та кристалізація
Задача1
Яку кількість теплоти потрібно витратити, щоб з 4 кг снігу при температурі -10˚С отримати 4 кг окропу?
Задача 2
У сталевому тиглі  масою 500г майстер розплавив 200г олова. Яка кількість теплоти була на це витрачена, якщо початкова температура олова становила 32 °С?
Задача 3
З печі у форму було налито 500г розплавленого олова при температурі 432°С. Олово охолоджується і кристалізується; відливка, що утворилася, остигає до 32°С. Яка кількість теплоти виділиться при цьому? Вважайте питому теплоємність розплавленого олова 250Дж/(ко°С).
Задача 4
На електроплиту поставили металевий стакан з льодом. На рисунку наведено графік залежності температури стакана від кількості теплоти, яку він отримав від електроплити. Назвіть процеси, які відповідають різним ділянкам графіка. Визначте, яка маса льоду була в стакані? Як за графіком можна обчислити питому теплоту плавлення льоду та питомі теплоємності льоду й води? Що для цього попередньо потрібно знати?
Задача 5
Дві металеві заготівки однакової маси по черзі поміщають у плавильну піч. На рисунку наведено графіки залежності температури заготівок від отриманої ними кількості теплоти. У якого металу питома теплота плавлення є більшою? Відповідь поясніть.
Задача 6
Металеву заготівку поміщають у плавильну піч. На рисунку наведено графік залежності температури заготівки від отриманої нею кількості теплоти. У якому стані (твердому чи рідкому) питома теплоємність металу є більшою? У скільки разів? Відповідь поясніть.
Задача 7
У калориметр, ще міститься вода при температурі 40°С, поклали шматок льоду масою 400г при 0°С. Скільки води було в калориметрі, якщо весь лід розтанув і в калориметрі встановилася температура 0°С?
Задача 8
До мокрого снігу масою 500г, який міститься в калориметрі. Налили 500г окропу. Після встановлення теплової рівноваги температура в калориметрі досягла 30°С. Скільки води було в снігу?


неділя, 13 листопада 2016 р.

ТЕПЛОВА ЯВИЩА ККД нагрівника 5 задач

Тема ТЕПЛОВА ЯВИЩА
ККД нагрівника
Задача1
На спиртівку ставлять сталевий кухоль з водою при температурі 12°С. Який об’єм спирту потрібно спалити, щоб довести воду до кипіння? Маса кухля дорівнює 100 г, води – 200 г, ККД спиртівки становить 25%.
Задача 2
На яку висоту можна підняти людину масою 80 кг за рахунок енергії, що виділяється при згоряння 100 г цукру? При згоряння 1г цукру виділяється приблизно 17,2 кДж енергії.


Задача 3
Обчисліть ККД нагрівача, якщо ¼ тепла, що виділяється при згорянні в ньому палива, переходить у довкілля.
Задача 4
Чи можна нагріти в печі 100 кг заліза до плавлення, спаливши 2,5 кг деревного вугілля? Початкова температура заліза дорівнює 35 °С, ККД печі становить 75%.

Задача 5
У мідній чашці масою 100 г на спиртівці нагрівають 400 мл води від 15 до 95°С і витрачають на це 13,2 г спирту. Обчисліть за цими даними ККД спиртівки.




ТЕПЛОВІ ЯВИЩА Теплові двигуни 5 задач

Тема: ТЕПЛОВІ ЯВИЩА
Теплові двигуни
Задача1
Скільки літрів бензину витратив автомобіль потужністю 100 кВт на шлях у 240 км, який він пройшов зі швидкістю 80 км/год? ККД двигуна становить 35%.


Задача 2

Двигун вантажівки за 1 год використав 20 кг дизельного палива. Обчисліть ККД двигуна, якщо він розвинув потужність 77 кВт.
Задача 3
На сучасних теплових електростанціях для виробництва кожного мегаджоуля електроенергії використовується в середньому 105 г вугілля. Скільки потрібно вугілля для роботи теплової електростанції протягом року, якщо її електрична потужність становить 500 МВт? Обчисліть ККД електростанції.
Задача 4
Скільки дизельного пального витрачає тепловоз на шлях із Києва до Одеси (відстань 500 км), якщо тягне потяг масою 5000 т? Коефіцієнт опору руху дорівнює 0,008, ККД двигунів тепловозу – 53%.
Задача 5
Щоб дістатися зі Львова до Донецька (відстань 1300 км), водій вантажівки залив у баки автомобіля 600 л дизельного пального. Скільки пального залишилося у баках, коли вантажівка прибула до місця призначення? Маса вантажівки дорівнює 12 т, середній коефіцієнт опору руху – 0,05, ККД двигуна вантажівки – 39%.

вівторок, 8 листопада 2016 р.

Теплові явища. Нагрівання та охолодження тіл, тепловий баланс 6 задач

У 2016-2017 н.р. знову починаємо працювати над задачами з фізики.
Тема: Теплові явища.
Нагрівання та охолодження тіл, тепловий баланс.
Задача 1
Cанки з хлопчиком загальною масою 60 кг на швидкості 5 м/с виїхали на ділянку асфальту і зупинилися. На скільки нагрілися сталеві полози санок за рахунок тертя, якщо 20% їхньої механічної енергії перейшло у внутрішню енергію полозів? Маса кожного полоза становить 1 кг.

Задача 2
Свинцева куля пробиває дошку і зменшує швидкість з 300 до 200 м/с. На скільки підвищиться температура кулі за рахунок тертя в дошці, якщо на нагрівання піде 28% роботи сил тертя?
Задача 3
Чи може краплина води, що падає з деякої висоти, нагрітися до кипіння внаслідок удару об землю?
Задача 4
Дві однакові свинцеві кулі, які рухалися зі швидкістю 20,5 м/с кожна, зіштовхуються і злипаються. На скільки градусів вони при цьому нагріваються?
Задача 5
Горизонтальною ділянкою дороги зі сталою швидкістю 1 м/с тягнуть сталевий брусок. На скільки градусів нагріється брусок протягом 10 хв за рахунок тертя об дорогу? Коефіцієнт тертя між дорогою та бруском 0,6, у довкілля втрачається 50% одержаного від тертя тепла.
Задача 6
У калориметр, в якому міститься вода при температурі 20˚С, занурюють нагріту в окропі кульку. Температура води піднімається на 2˚С. На скільки ще підніметься температура води в калориметрі. Якщо додати ще дві такі самі нагріті в окропі кульки? Перша кулька залишається в калориметрі.

четвер, 28 квітня 2016 р.

3 задачі з теми робота, енергія

Задача 1
З дна озера піднімають бетонну балку розмірами 40см×50см×75см. Яку мінімальну роботу потрібно при цьому виконати, якщо глибина озера дорівнює 12м? Опором води знехтуйте.


Задача 2
Автомобіль тягнуть на буксирі зі сталою швидкістю, прикладаючи силу 20 кН. Щохвилини сила натягу буксирного троса виконує роботу 10МДж. З якою швидкістю тягнуть автомобіль?


Задача 3
Пружину динамометра жорсткістю 40Н/м розтягнуто силою 4 Н. Яку роботу при цьому було виконано?


середа, 13 квітня 2016 р.

вівторок, 12 квітня 2016 р.

Архімедова сила Задачі 6-7

Викладаю наступні 2 задачі на архімедову силу. Готуйтеся до тесту та контрольної роботи, що буде проведена у четвер, 14 квітня.
Задача 6
Скільки туристів зможе переправитися через озеро на плоті, який зроблено з 20 соснових колод завдовжки 4 м і завтовшки 20 см? Вважати, що маса кожного туриста становить 70 кг.


Задача 7
У посудину поверх ртуті налили воду і в цю рідину кинули сталеву кульку. Як розміститься кулька? Яка її частина зануриться у воду? Товщина шарів рідин більша від діаметра кульки.


субота, 9 квітня 2016 р.

Архімедова сила Задачі 4-5

На допомогу тим учням, які готуються до тесту та контрольної роботи з теми "Взаємодія тіл. Сила", викладаю ще дві задачі. У вівторок будуть ще публікації.

Задача 4
У річковій воді плаває плоска крижина завтовшки 20 см площею 10м2. На скільки крижина виступає над поверхнею води? На скільки виступатиме, якщо на неї стане чоловік масою 70 кг?







Задача 5
Повітряну кулю об’ємом 500 м3 наповнено гарячим повітрям, густина якого дорівнює 0,9 кг/м3. Маса оболонки з гондолою становить 100 кг. Обчисліть вантажопідйомність кулі. Густина холодного повітря ззовні кулі дорівнює 1,3 кг/м3.

пʼятниця, 8 квітня 2016 р.

Архімедова сила Задачі 1-3

 Перші три задачі на архімедову силу. Продовження буде, слідкуйте за повідомленнями

Задача1 Що покаже динамометр, якщо тіло, яке до нього підвішене, повністю занурити у воду? Маса тіла дорівнює 200г, об’єм – 50см3?



 Задача2 На тіло, що повністю занурене у гас, діє архімедова сила 4Н. Яку густину має тіло, якщо його маса становить 900г?


 Задача3 Яким може бути найбільший об’єм крижини, що плаває у воді. Якщо залізний брусок об’ємом 500см3, примерзлий до крижини, змушує її потонути?


середа, 16 березня 2016 р.

Пісня і фізика


Прослухайте цю народну українську пісню. Які знання з фізики були у ній використані? Поясніть фізичні процеси,  у коментарях, найкращі пояснення будуть оцінені (коментарі додавайте використовуючи свій обліковий запис Google)

пʼятниця, 11 березня 2016 р.

Сполучені посудини 3

Задача 3
 У U-подібній трубці рівень води на 25 см нижчий за краї трубки. В одне з колін трубки потроху доливають олію. На скільки будуть відрізнятися рівні рідин у колінах, коли в одному з них рідина дійде до краю?




Сполучені посудини 2

Задача 2
 У U-подібну трубку налито ртуть. У трубку, що розташована праворуч, доливають 20 см гасу. Скільки води треба долити в трубку, що розташована ліворуч, щоб поверхні гасу і води в трубках були на одному рівні? 



Сполучені посудини 1

Задачі 1
До лівого коліна U-подібної трубки, в яку попередньо налито воду, доливають машинне масло. Висоти рідин встановилися з різницею 2 см. Якою є висота стовпчика масла?



четвер, 3 березня 2016 р.

Тиск Задача 3

На столі стоїть посудина, що має форму півсфери радіусом R. Край посудини щільно прилягає до столу. У верхній точці посудини є маленький отвір, через який наливають воду. За якої маси посудини з-під неї  може витікати вода?


Тиск Задача 2

Через подвійну трубку в склянки з гасом та водою вдувають повітря. Бульбашки починають з’являтися біля нижнього краю трубок одночасно.  У склянці з якою рідиною її рівень є нижчим? На скільки? У воду занурено 20 см трубки.


Тиск Задача 1

У циліндричну мензурку налито води та машинного масла. Загальна висота рідин встановилася на рівні 20см. Якою є висота стовпчиків масла і води, якщо загальний тиск рідин на дно дорівнює 1750 Па?



вівторок, 1 березня 2016 р.

Як ми навчилися розв'язувати задачі

Більше 5 років всі уроки фізики я проводжу на інтерактивній дошці. Тому всі учні з перших уроків досить швидко навчаються працювати на цій дошці.
 Урок розв'язку задач на тему Тиск твердих тіл на поверхню
Задача 1 Масенко Ярослав 7-Б
Який тиск чинить лижник масою 70кг на сніг, якщо довжина кожної лижі 1,75м, ширина 8см?
Задача 2 Неділько Оксана 7-Б
В алюмінієву каструлю масою 400г налили 3,2 л води. Визначте тиск, який чинить каструля з водою на стіл, якщо діаметр дна каструлі 30 см.
Задача 3 Чемерис Каріна 7-Б
Ширина різального краю лопати дорівнює 30 см, а його товщина – 0,25 мм. Який тиск створює лопата на ґрунт, якщо людина прикладає до лопати силу 300 Н?
Задача 4 Семчишен Євгеній 7-Б
Суцільний сталевий куб з довжиною грані 20 см знаходиться на поверхні столу. Який тиск він здійснює на стіл?


четвер, 18 лютого 2016 р.

Розбір тестів

Як користуватися калькулятором
Тест: Сила(загальні відомості)


Тест: Сила тяжіння. Вага


Тест: Сила тертя


Тест: Сила пружності


середа, 10 лютого 2016 р.

Увага всіх, хто готується до завтрашніх тестів:

Завтра, 11 лютого, відбудуться 2 тести: 

Тест №1 Сила (загальні відомості)
Тест №2 Сила тяжіння. Вага
Тести на сили пружності та тертя будуть перенесені на вівторок 16 лютого

пʼятниця, 5 лютого 2016 р.

У вівторок, 9 лютого, на уроці фізики відбудуться дві ЛР. Приготуйте для виконання робіт інструкції на окремих подвійних листах у клітинку з таблицями, координатними осями для графіка, приготуйте полоску однотонного цупкого паперу шириною 4 і довжиною 15 см, візьміть із собою ще клей, ножиці, лінійку, простий олівець.
ЛР № 8
ЛР № 9

пʼятниця, 22 січня 2016 р.

Урок №36 Сила пружності. Закон Гука

Урок №36 Сила пружності. Закон Гука
Хочь уроки і відмінені в зв'язку з погодними умовами, але ми продовжуємо вивчати фізику
Задачі на закріплення
Прдовжуємо вчитися розв'язувати задачі


середа, 20 січня 2016 р.

Відеоурок №35
Сила тяжіння. 



Вектори. Сила.

Робота із векторними величинами - проекція вектрів на вісі, додавання векторів за привилами трикутника та паралелограма


Розв'язок задач на застосування проекції векторів на вісь
Розв'язок задач на додавання векторів